TEAC WAP-4500 bežični audioplayeri
-
TEAC je jedna od najpoznatijih svjetskih tvrtki za proizvodnju kvalitetne audioopreme, bez obzira radilo se o uređajima za kućnu ili profesionalnu uporabu. Pod etiketom TEAC-a, japanske tvrtke sa sjedištem u Tokiju, su i TASCAM, znamenita tvrtka za proizvodnju vrhunske studijske opreme i Esoteric, tvrtka preko koje TEAC-ov tim stručnjaka plasira najkvalitetniju audiopremu za kućnu uporabu.
Nazočnost TEAC-a na našem tržištu usprkos svemu tomu bila je i ostala sporadična. Međutim, ako već njihovi izvrsni hi-fi proizvodi nisu uspjeli zainteresirati domaću publiku u mjeri dostatnoj da bi se proizvodi TEAC-a mogli ovdje trajno nabavljati, možda bi nova serija njihovih uređaja to stanje mogla promijenit nabolje. Naime, danas je već svima poznato da računalo postaje sve ozbiljniji izvor zvuka, da se iPodovi smatraju relevantnim zvukovnim izvorima, da internetski radio globalno nudi takvo obilje glazbe kakvo je do jučer bilo nezamislivo, čak i da je AM signal mogao u sebi nositi kvalitetnu stereo informaciju. Zato uređaji koji to mogu danas postaju vrlo traženi. I dok su ih donedavna proizvodile uglavnom specijalizirane računalne tvrtke, koje su više pozornosti polagale na tehničku nego na zvukovnu stranu, danas se u posao uključuju i tvrtke spacijalizirane za proizvodnju visokokvalitetne audioopreme za kućnu uporabu. Među njima je i TEAC.

U njihovom tekućem programu nalazi se niz uređaja kojima je moguće glazbu s računala, odnosno s interneta, reproducirati putem kućnog audiosustava. I to uglavnom bežično. I ne samo to, moguće je glazbeni signal bežično odaslati po cijelom stanu. Naravno, za ozvučenje čitavog stana trebat će izdvojiti veću količinu sredstava, jer za reprodukciju glazbe nije dovoljno tek da signal iz računala stigne u sobu. Potrebno ga je i pretvoriti u zvuk. A za to je, osim prijemnika, u svakoj sobi potrebno imati i stereo sustv. Ipak, to je mogućnost koju su mnogi čekali. I sad su je s TEAC-ovim uređajima i dočekali.
U TEAC-ovom multimedijskom programu postoji niz zanimljivih uređaja namijenjenih bežičnoj distribiciji audiosignala po stanu, a mi ćemo predstaviti jedan od cijenom dostupnijih (mada valja reći da ni drugi uređaji iz tog programa nisu pretjerano skupi). Radi se o WAP-4500 bežičnom audioplayeru kojeg čine dva uređaja – prijemnik/predajnik i višefunkcijski daljinski upravljač/player s preglednim predočnikom. Sve što je potrebno za korištenje ovog sustava je kućna računalna mreža i, naravno, računalo. Bilo da se prijemnik/predajnik poveže s računalom ethernet kabelom ili bežično, on će u sve sobe, u kojima se nalazi odgovarajući prijemnik, moći bežično odaslati audiosignal. U sobi će se on putem D/A pretvarača pretvoriti u analogni signal i preko (pred)pojačala uputiti u zvučnički sustav. Kako D/A pretvarač može biti i dio pretpojačala, stvar postaje još jednostavnija i kabela je manje.



